© 2019 NUS Law Mooting & Debating Club

  • Black Facebook Icon

Domestic Mooting Competitions

 AG CUP 
 MALLALS 
 ADVO CUP 
 ICAM 
 GOWLING IP 
 RODYK 
 STAMFORD 
 ESSEX 
 BLACKOAK 
Attorney-General's Cup

Champions

2011: Chin Jincheng

2013*

2015: Anand Tiwari, Joshua Hiew

2016: Ryo Yap, Joshua Foo

2017: Low Eening, Joel Sherard

2018: Gwendolyn Oh, Natalee Ho

Best Oralist

2018: Natalee Ho

Best Memorial

2018: Benjamin Low, Felicia Ng

* NUS won the overall Cup but did not appear in the finals

 

BA Mallal Moot

Champions

1964: Munusamy Sivalingam

1965: Chin Lian Neo, Annie

1966: Herbert Morais

1967: Lee Kim Siang

1968: GP Selvam

1969: No award

1970: Wong Meng Meng

1971: Cheah Chew Kee

1972: No award

1973: Chan Say Pheng, Teh Heng Ding Teresa

1974: No award

1975: Inham Karuppiah

1976: Ho Peng Kee

1977: No record

1978: No record

1979: No record

1980: Andrew Phang, VK Rajah

1981: No award

1982: No award

1983: No award

1984: Chandra Mohan

1985: Steven Ang

1986: Lena Gan

1987: Francis Goh

1988: Andre Francis Maniam

1989: Ranitha Chandran

1990: Lim Wee Teck

1991: Tan Ken Hwee

1992: Ang Cheng Hock

1993: Earl Trevor Allen

1994: Vikhna Raj s/o Sivalingam

1995: Chong Ching-Yee Berny

1996: Siraj Omar

1997: Tan Kok Peng

1998: Shawn Chen

1999: Gerald Kuppusamy

2000: Kabir Singh

2001:

2002:

2003:

2004: Goh Yihan

2005:

2006:

2007:

2008:

2009: Daniel Gaw

2010:

2011: Heidi Tan

2012: Lau Zihui (SMU)

2013: Hairul Hakkim

2014: Anand Tiwari

2015: Joel Zhang

2016: Joshua Foo

2017: Melody Lau

2018: Ong Kye Jing

Advocacy Cup

Champions

1987-1988: Sugidha d/o Nithiananthan

1988-1989: David Rasif

1989-1990: Lim Lei Theng

1990-1991: Naina Parwani

1991-1992: Daniel Koh

1992-1993: Li Jia Chang

1993-1994: Edmund Kronenbourg

1994-1995: Siraj Omar

1996-1997: Abraham Vergis

1997-1998: Veronica Joseph

1998-1999: Glenn Seah

1999-2000: Jared Peireira

2000-2001: Wilson Wong

2001-2002: Adeline Sim

2002-2003:

2003-2004: Hazel Tang

2004-2005: Sim Khadijah binte Mohammed

2005-2006:

2006-2007:

2007-2008:

2008-2009:

2009-2010: Dharshini Prasad

2010-2011: David Fong

2011-2012: David Koh

2012-2013: Nicholas Liu (SMU)

2013-2014: Kelvin Chong

2014-2015: David Isidore Tan

2015-2016: Bertrice Hsu

2016-2017: V Santhosh

2017-2018: Daniel Lye

2018-2019: Samuel Wittberger

 

WongPartnership International Commercial Arbitration Moot

Champions

2009: Chong Yonghui

2010: Daniel Gaw

2011: Sadhana Rai

2012: Nicholas Liu (SMU)

2013: Hannah Lee

2014: Hairul Hakkim

2015: Jonathan Wah

2016: Dominic Liew (SMU)

2017: Joshua Phang

2018: Lydia Lee

2019: Nur Liyana Binte Kamaludin

 

Gowling WLG IP Moot

Champions

2017: Nigel Na

2018: Ryan Kwan

2019: Arjit Pandey

 

Dentons-Rodyk Moot

Champions

2009: Darshini Prasad

2010: Sadhana Rai

2011: Afzal Ali

2012: Sim Bing Wen

2013: Tan Kim Ping

2014: Nicholas Lee

2015: Samyata Ravindran

2016: Law May Ning

2017: Darren Sim

2018: Natalee Ho

2019: Arjit Pandey

 

Stamford Corporate Law Moot

Champions

2012: Wesley Chan

2013: Jasper Wong (SMU)

2014: Leong Qianyu

 

BlackOak Transactional Competition

Champions

2019: Darren Chen, Shayna Robinson, Suraj Bagalkoti 

2018: James Lek, Sim Hong, Suriya Prakash, Yu Kai Yan

2016: Lee Shao Xun, Daryl Tan, Marcel Wong, Joseph Lim

 

Essex Court Chambers-Singapore Academy of Law Moot

Champions

2019: Rachel Tan (NUS), Dana Chang (NUS)

2018: Victor Leong (NUS), Joshua Hiew (NUS)

2017: Bethel Chan (SMU), Nicholas Liu (SMU)

2016: Devathas Satianathan (SMU), Yeo Gek Min (SMU)

2015: Raeza Ibrahim (Bristol), Sadhana Rai (NUS)

2014: Daniel Gaw (NUS), Nicholas Poon (SMU)

2013: Keith Han (NUS), Joshua Lim (SMU)

2012: Mahesh Rai (NUS), Pardeep Singh (NUS)