© 2019 NUS Law Mooting & Debating Club

  • Black Facebook Icon
Willem C Vis International Commercial Arbitration Moot

1 Vis Championship Eric E. Bergsten Award for Team Orals (2002)

12 Honourable Mentions for Eric E. Bergsten Award for Team Orals (2018, 2017, 2016, 2014, 2013, 2012, 2009, 2008, 2007, 2005, 2004, 2003)

1 Martin Domke Award for Best Individual Oralist (2015)

1 2nd Runner Up for Martin Domke Award for Individual Oralist (2003)

15 Honourable Mentions for Martin Domke Award (2017, 2016 (3), 2014 (2), 2013, 2012, 2009 (2), 2008, 2007, 2004, 2003, 2002)

6 Honourable Mentions for Pieter Sanders Award Memorandum for Claimant (2018, 2017, 2013, 2011, 2009, 2006)

3 Werner Melis Award Best Memorandum for Respondent (2018, 2013, 2004)

4 Runner Up for Werner Melis Award (2014, 2007, 2006, 2005)

5 Honourable Mentions for Werner Melis Award (2017, 2011, 2010, 2008, 2003)

2018

Round of 32

Honourable Mention for Best Team Orals

Honourable Mention for Best Claimant Memorandum

Honourable Mention for Best Respondent Memorandum

Permanent Court of Arbitration Vis Pre-Moot 2018 (1st Runner-Up)

Single Pleading Round (Highest score)

Charlotte Wang

Glenn Sim

Marcus Liew

Ryo Yap (Honourable Mention for Best Oralist)

2017

Quarter-Finals

Honourable Mention for Best Team Orals

Honourable Mention for Best Claimant Memorandum

Honourable Mention for Best Respondent Memorandum

Andrew Chua (Honourable Mention for Best Oralist)

Daryl Kwok

Ervin Roe

Jonathan Trachsel

2016

Quarter-Finals

Honourable Mention for Best Team Orals

Mark Hee

Marissa Karuna (Honourable Mention for Best Oralist)

Leong Qianyu (Honourable Mention for Best Oralist)

Chester Tan (Honourable Mention for Best Oralist)

2015

Eighth-Finals

Kelvin Chong (Martin Domke Award for Best Oralist)

Michelle Lee

Annette Liu

Kevin Elbert Toa

2014

Round of 64

Honourable Mention for Best Team Orals

Runner-Up for Best Respondent Memorandum

Chen Chi (Honourable Mention for Best Oralist)

Kenneth Kong

Hannah Lee

Mitchell Yeo

Jasmine Yong

Kok Yee Keong (Honourable Mention for Best Oralist)

2013

Quarter-Finals

Honourable Mention for Best Team Orals

Honourable Mention for Best Claimant Memorandum

Best Respondent Memorandum

Chin Junqi

Priya Gobal (Honourable Mention for Best Oralist)

Ashish Kamani

Kam Kaiqi

Cheryl Ng

2012

Round of 64

Honourable Mention for Best Team Orals

Gaw Wai Ming, Daniel (Honourable Mention for Best Oralist)

Jennifer Francis Gangkee Ong

Liew Shan May, Juliet

Debby Ratnasari

2011

Round of 64

Honourable Mention for Best Claimant Memorandum

Aakash Dadlani

Huang Haogen

Jonathan Lim

Benson Lim

Amy Tan

Jacqueline Tang

2010

Honourable Mention for Best Respondent Memorandum

Mingtse Chen-Ouw

Kevin Lim

Gurjoth Randhawa

Colin Seow

2009

Honourable Mention for Best Team Orals

Honourable Mention for Best Claimant Memorandum

Elaine Chew (Honourable Mention for Best Oralist)

Kong Man Er

Teo Kaixiang

Nicholas Thio

Tiong Teck Wee (Honourable Mention for Best Oralist)

2008

Honourable Mention for Best Team Orals

Honourable Mention for Best Respondent Memorandum

Jason Cheng

Cheryl Fung

Angeline Tan

Wong Liang Wei (Honourable Mention for Best Oralist)

Zhuo Jiaxiang

2007

Honourable Mention for Best Team Orals

Runner-Up for Best Respondent Memorandum

Lionel Leo

Tan Liang Ying (Honourable Mention for Best Oralist)

Michael Tang

Elizabeth Wu

2006

Runner-up for Best Respondent Memorandum

Honourable Mention for Best Claimant Memorandum

Darius Chan

Vanessa Yong

Kimberly Scully

Jeffrey Ng

2005

Honourable Mention for Best Team Orals

Runner-Up for Best Respondent Memorandum

Chan Lai Hing

Low Kim Boon, Darrell

Chew Mei-Lin, Katherine

Fadzli Hussen

2004

Honourable Mention for Best Team Orals

Best Respondent Memorandum

Jon-Nathaniel Nair (Honourable Mention for Best Oralist)

Gail Wong Li-Jing

Chui LiJun

Adrian Wong Wei Ern

Gitta Satryani Juwita

2003

Honourable Mention for Best Team Orals

Honourable Mention for Best Respondent Memorandum

Lim Wei Lee (2nd Runner-Up for Best Oralist)

Shivani Retnam (Honourable Mention for Best Oralist)

Koh Swee Yen

Neo Ling Chien

Charissa Soh

2002

Champion

Chan Tai-Hui Jason (Honourable Mention for Best Oralist)

Ho Qing Ying Jean (Honourable Mention for Best Oralist)

Ang Wee Beng Samuel

Chia Voon Jiet

Phua Weh Kwang Eugene